اولين سايت مرجع کارتون و کاريکاتور در ايران

 

 Online: 95
  Today: 31,205
  Total: 67,960,011
Index / Javad Alizadeh
Javad Alizadeh (8761 hits) جواد علیزاده

قبل از شروع جام جهانی 1990 شوتنامه جام جهانی منتشر شد و در آن مجله "مفسر شوت" کاری کرد کارستان. او شاید تنها شخصی در کره زمین بود که نتیجه بازی آرژانتین و کامرون را درست پیش بینی کرد! (1 بر صفر به نفع کامرون) و از آنجا بود که مفسر شوت جهانی شد...
"استاد علیزاده" در زمانی که جو سیاسی اجتماعی و فرهنگی خاصی بر جامعه حاکم بود دست به کار جدیدی زده بود که در نوع خودش بی همتا بود. با انتشار این گاهنامه ها در زمان جنگ و در جایی که حتی به خود فوتبال نیز دید جالبی وجود نداشت، حرکتی نو و بدیع را آغاز کرد که سرانجامش به چاپ ماهنامه "طنزوکاریکاتور" ختم شد. وقتی که اولین شماره این مجله در دی ماه سال 1379 منتشر شد با استقبال خوبی روبرو شد و کمتر کسی فکر می کرد که تا سالها بعد نیز انتشار آن به طور منظم ادامه یابد. "استاد علیزاده" با انتشار این مجله علاوه بر سرگرم نمودن مخاطبانش و خلق آثاری زیبا و بیادماندنی، جوانانی را تربیت کرد که بعدها در زمره بهترین کاریکاتوریستهای ایران شناخته شدند. اما اوج ابتکار مجله "طنزوکاریکاتور" در ارائه مسابقاتی بود که به نوعی خلاقیت و استعدادهای نهفته زیادی را شکوفا کرد. مسابقاتی بی سابقه نظیر مسابفه درک کاریکاتور و همچنین مسابقه کاریکاتور چهره و کاریکاتور با موضوع که در هریک از آنها ابداع و نوآوری موج می زد. این حرکت زیبا باعث شد تا بسیاری از اشخاص دست به قلم شده و استعداد و توانایی خود را بسنجند.
نکته جالب توجهی درباره "طنزوکاریکاتور" وجود دارد که نمونه اش در میان نشریات دیگر به چشم نمی خورد و آن عدم چاپ آگهی در این مجله به عنوان احترام به مخاطب است. هرچند که مسایل مالی در برهه های مختلف زمانی مشکلات زیادی را بوجود آورده اما باعث نشده تا آگهی های رنگارنگ تبلیغاتی در طنزوکاریکاتور جایی داشته باشند! این خصیصه تنها یکی از خصوصیات بارز این مجله است.
"استاد جواد علیزاده" با طرحهای زیبا و جذابش مخاطبانش را به دنیای زیبای کاریکاتور میبرد. دنیایی که در آن همه چیز وجود دارد: ظرافت، خلاقیت، انسان دوستی، سپیدی، سیاهی، زیبایی، زشتی، خنده و حتی گریه...
مطالب خواندنی مجله و بخشهای متنوع آن نیز در نوع خودش جالب هستند. ازجمله مصاحبه های جالب همراه با سوالات خاص و منحصر به فرد با هنرمندان و کاریکاتوریستها ورزشکاران داخلی و حتی خارجی!!! که جالبه بدونید اولین مصاحبه خارجی هم با "میشل پرودوم" دروازه بان اسبق تیم ملی بلژیک بود که در شماره 28 مجله چاپ شد و بعد از آن بزرگانی نظیر "رودی فولر"، "انزو شیفو"، "بودو ایلگنر"، "فلیکس ماگات" (سرمربی حال حاضر بایرن مونیخ) و بسیاری دیگر از بزرگان فوتبال به طور اختصاصی با طنزوکاریکاتور مصاحبه کردند.
از دیگر بخشهای جالب مجله طنز موزیکال، طنز سینمایی، طنزهای فوتبالی (از آموزش گرفته تا نقد و بررسی!!) طنز ماگریتی، اینشتینی، نیوتنی و انواع کاریکاتورهای مختلف در سبکهای متفاوت است.
در هرحال استاد علیزاده با خلق تصویر جدیدی از طنز و کاریکاتور به عنوان یکی از بزرگترین و صاحب سبک ترین کاریکاتوریستهای دنیا به شمار می رود. از جمله مهمترین ابتکارات "استاد علیزاده" خلق تصویری جدید از طنز تحت عنوان طنز چهاربعدی است که در آن با ظرافت و زیبایی خاصی با استفاده قوانین فیزیک و نظریه های دانشمندان مشهوری چون اینشتین و نیوتون و تلفیق آن با کاریکاتور و طنز سبکی را بوجود آورده که بنام خود استاد در دنیا شناخته شده است.
"استاد جواد علیزاده" بارها و بارها در جشنواره های مختلف جهانی شرکت کرده و صاحب عناوین و افتخارات فراوانی شده که آخرین آنها تقدیری بود که از او در سایت رسمی سال جهانی فیزیک با ثبت کاریکاتوری از آثارش به عمل آمد.
برخی از اين کاريکاتورها در وب سايت شخصی استاد به نشانی www.javad.8m.com برای بازديد علاقه مندان قرار گرفته است.
was born in 1953 in Ardebil ( Azerbaijan of Iran)
Earned a B.A in English Translation in 1975
. A self-taught cartoonist who has been drawing cartoon since 1970
Founder/editor and publisher of the Iranian independent and private monthly cartoon Magazine: Tanz-O-Caricature (Humour & Caricature) since 1990
His cartoons have been published in international newspapers and
magazines via C & W Syndicate in 80s and 90s
Member of the international "cartoonists and writers syndicate" and the
Previous member of the staff of editors of the "witty world" cartoon publication. member of the humorous party in Poland named: Good Humor Party.
He has worked in various genres within cartooning, such as: editorial, gag, Portrait caricatures and black caricatures, black humour, comic strips, sports, surrealistic, philosophical, scientific and physical.
Creator of the 4-D humor (cosmic comics and relativistic
humour about Einstein and relativity theory.)
AWARDS: One national prize and twenty eight international prizes in the countries:France, Italy, Japan, korea,Turkey, China, etc...
The most important ones: First Prize in Caricature at the Anglet Festival ( France1990) Three Tolentino prizes( 91/93/95) and a silver Date prize of Bordigherea 1996 (Italy) Ankara first cartoon prize 2007
JURY: jury member of different cartoon festivals including the
Skopje (Macedonia) Cartoon Festival in 1986, Anglet (France)in 1991, Dubai
(Emirates) in 2002 , and jury member at the Tehran Cartoon Biennials in 1993, 95, 97, 2005
jury member at other local cartoon festivals and jury of the Tanz-o- caricature magazine?s yearly cartoon competitions.
Aattending in cartoon conferences at :Japan, Malta, Turkey, Bulgaria , Finland
CONTACT:
Website: http://www.javad.8m.com
Email: javadalizadeh@yahoo.com
Address:p.o.box 16765-531, Tehran/Iran, Phone/ Fax: +9821-88 43 4839

Comments 0

Comments 0

Comments 0

Comments 0

Comments 0

Comments 0

Comments 0

Comments 0

Comments 0

1  2  »  Last page »
Images per page: 
خانه

© 2005-2015 irancartoon.ir All rights reserved.

irancartoon.com
Powered & Hosted by: Gardoon Web Solutions
Gardoon Web Solutions